O natiune in lacrimi! Olanda a ucis Mexicul in ultimele secunde

30 Iunie 2014
467 Vizualizari | 0 Comentarii
olanda
Olanda este în sferturile Cupei Mondiale din Brazilia, însa echipa lui Van Gaal a trecut prin mari emotii în duelul cu Mexic si a reusit sa câstige, scor 2-1, dupa doua goluri marcate în ultimele minute. Mexic a aratat la fel de bine ca în faza grupelor. O echipa artagoasa, disciplinata din punct de vedere tactic, care a stiut foarte bine forta adversarei din optimile de finala. Echipa lui Miguel Herrera a prins curaj dupa primele minute, mai ales ca Louis Van Gaal a fost fortat sa faca o schimbare dupa niciun sfert de ora, mijlocasul De Jong iesind de pe teren accidentat. Ambele echipe au cerut penalty în prima repriza, dar centralul portughez Pedro Proenca a lasat de fiecare data jocul sa continue, iar la cabine s-a intrat cu un rezultat de egalitate. Dupa pauza, Mexicul a dat lovitura prin Dos Santos, însa n-a mai stiut sa gestioneze la fel de bine meciul, dupa ce a intrat în avantaj pe tabela. Olanda a profitat de faptul ca adversara ei s-a retras în aparare, a dominat pe alocuri autoritar si a încercat sa împinga macar meciul în prelungiri. În cele din urma, a iesit chiar mai bine. Ochoa a avut doua interventii formidabile, însa nu a mai avut ce sa faca în minutul 88, când Sneijder a punctat pentru 1-1, declansând degringolada în apararea mexicanilor. În prelungiri, Robben a scos un penalty, iar rezerva Huntelaar a marcat fara emotii si a dus-o pe Olanda în sferturile Mondialului din Brazilia, dupa victoria cu 2-1. Batavii n-au aratat însa un joc stralucit, care a fost oricum departe de cel aratat în primul meci de la turnul final, când echipa lui Van Gaal a umilit Spania, 5-1.