Performanta carierei! Simona Halep este in semifinale la Roland Garros

5 Iunie 2014
1125 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
• In sferturile de finala de la Roland Garros, Simona Halep s-a impus cu 6-2, 6-2, in fata Svetlanei Kuznetsova si este singura jucatoare calificata în semifinale fara sa piarda vreun set • Meciul a fost unul fara istoric, încheiat într-o ora si 20 de minute, cu victoria sportivei noastre

Dupa o asteptare de mai bine de trei ore, soarele a iesit deasupra arenelor de la Roland Garros, iar Simona Halep si Svetlana Kuznetsova au avut posibilitatea sa se înfrunte în sferturile de finala. Meciul a fost unul fara istoric, încheiat într-o ora si 20 de minute, cu victoria sportivei noastre.

Favorita numarul 4 s-a impus cu 6-2, 6-2, si este singura jucatoare calificata în semifinale fara sa piarda vreun set. Halep a început perfect partida, a condus cu 2-0, însa apoi a urmat singurul moment mai putin fericit al meciului: rusoaica a egalat la 2. Totul a fost doar un foc de paie, iar reprezentanta noastra si-a adjudecat urmatoarele 4 game-uri, si totodata actul inaugural cu 6-2. Imediat dupa încheierea primului set, Kuznetsova a cerut interventia doctorilor si a plecat la cabine, de unde s-a întors dupa 5 minute cu un bandaj imens pe coapsa stânga. Desi si-a adjudecat primul joc, fosta campioana din 2009 nu a putut sa ridice pretentii dupa aceea. Simona a condus excelent punctele de pe fundul terenului si a mai cedat un singur game pâna la finalul jocului.

Prin victoria cu 6-2, 6-2, Halep s-a calificat pentru prima data în semifinalele unui turneu de Grand Slam. De asemenea, succesul de la Paris împotriva Kuznetsovei a reprezentat o binemeritata revansa pentru înfrângerea din turul II de la Stuttgart. Simona Halep este prima românca prezenta într-o faza atât de avansata a unui turneu major, dupa o pauza de 17 ani. În 1997, Irina Spîrlea ceda în semifinalele de la US Open în fata americancei Venus Williams. Pentru un loc în marea finala de sâmbata, Halep va trebui sa o învinga pe nemtoaica Andrea Petkovic. În celalalt sfert de finala de ieri, sportiva din Germania s-a impus tot cu 6-2, 6-2, în fata italiencei Sara Errani.
6-2 a fost raportul break-urilor în favoarea Simonei Halep

18 lovituri câstigatoare a avut Halep, în comparatie cu cele 11 ale adversarei sale