capricorn
varsator
pesti
Amical Romania Turcia 3

Echipa de fotbal a Romaniei a invins selectionata Turciei, intr-un meci amical care a avut loc joi, 9 noiembrie, pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca.

Romania a invins Turcia cu 2-0, intr-o partida amicala disputata la Cluj, si va juca marti ultimul meci al anului, contra Olandei, la Bucuresti.

Omul meciului a fost Gicu Grozav, jucător chiar în Turcia, la Karabukspor, care a purtat tricoul cu numărul 10 si a deschis scorul in finalul primei reprize, la capatul unui contraatac inceput de la o recuperare in jumatatea adversa.

Al doilea gol al lui fotbalistului de 27 de ani a venit in minutul 69, dupa o frumoasa actiune la care au mai participat Budescu si Pintilii.

La finalul meciului, unul dintre fotbalistii nationalei a dat o declaratie amuzanta. Mihai Pintilii a venit la microfonul Pro TV si a inceput cu: „A fost lupta. Important e ca am castigat cele trei puncte“.  „Ma scuzati, sunt foarte obosit. E important ca am castigat acest meci. Mister a schimbat atmosfera la echipa nationala. Venim cu placere acum. Ne da incredere, ne transmite placerea de a juca. Ne bucuram ca lumea a fost multumita. Trebuie sa facem asta si in meciurile oficiale“, a mai declarat stelistul.

Mircea Lucescu, antrenorul nationalei semilunei, a fost apaudat in picioare de un intreg stadion, atat de catre suporterii romani cat si de catre putinii turci veniti sa vada partida, primind si un tricou al echipei nationale din partea FRF.