Sorana Carstea se califica superb in optimi la Australian Open

20 Ianuarie 2017
413 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorana Carstea
Sorana Carstea a obtinut o calificare superba in optimile de finala ale turneului de la Australian Open.

In turul III, romanca a trecut de americanca Alison Riske, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-2, 7-6.

Ajunsa in turul al treilea dupa o victorie impresionanta impotriva Carlei Suarez Navarro, "Sori" a intalnit o adversara incomoda, dar in fata careia avea un palmares pozitiv.

Iar acest lucru s-a vazut din primele game-uri, Carstea reusind sa se distanteze in fata lui Riske extrem de repede. Ea si-a pastrat avantajul luat in debutul partidei si a incheiat primul set cu un categoric 6-2.

Actul secund a fost diametral opus, Riske parand ca se adapteaza la vantul puternic care a parut ca o deranjeaza teribil in primul act.

Sorana si-a pierdut serviciul repede, insa a reusit sa revina si sa egaleze, avand apoi sansa de a se impune. A venit randul lui Riske sa aiba din nou initiativa, americanca servind pentru castigarea setului.

Carstea a reusit un break la zero, a trimis setul in tie-break si acolo si-a adjudecat victoria.

Calificata in premiera in optimile de finala de la Australian Open, pe Sorana Carstea o asteapta, foarte probabil, un duel imposibil impotriva campioanei de la Roland Garros, "Gabi" Muguruza.