Tanara Andreea Voicu, golgeterul Turneului Kuban Spring

19 Martie 2015
449 Vizualizari | 0 Comentarii
Voicu golgeter Kuban
Andreea Voicu, alias „Pitic” a participat in aceasta perioada, impreuna cu Selectionata U19 feminina a Romaniei, in Rusia, la Turneul international Kuban Spring.

Responsabilitatea adusa odata cu purtarea banderolei de capitan si jocul bun al echipei, au motivat-o pe Andreea sa marcheze cele mai multe goluri din cadrul turneului (7 goluri), fiind recompensata astfel, cu Trofeul de Golgeter.

Intrebata cum s-a simtit la festivitatea de premiere, cand a primit trofeul, Pitic a spus ca s-a simtit mandra si a multumit echipei si familiei :

” In primul rand imi pare rau ca am ratat finala acestui turneu. Primirea trofeului de golgeter m-a facut sa ma simt mandra ca l-am obtinut in echipamentul Nationalei si consider ca este o mandrie sa imbraci acest echipament, indiferent de varsta si sportul pe care il practici. Vreau sa dedic acest premiu familiei mele care m-a sprijinit mereu (in special Sandrei, sora mea geamana) si colegelor sau mai bine zis prietenelor mele care reprezinta Selectionata U19 a Romaniei, alaturi de care m-am simtit minunat la acest turneu si fara de care nu as fi putut castiga acest trofeu.”

Reprezentativa Romaniei s-a clasat pe locul 4 la acest turneu, dupa ce in semifinala a pierdut la limita cu Slovacia, in urma loviturile de departajare din punctul de pedeapsa (5-4), iar in finala mica a pierdut meciul impotriva Israelului cu 2-0.

Turneul international Kuban Spring a fost castigat de Rusia, care a invins in finala Slovacia cu scorul de 2-0.

Selectionata feminina Under 19 a Romaniei se pregateste pentru Turul de Elita, ultima runda inaintea Turneului Final. Pe 4, 6 si 9 aprilie „tricolorele” vor intalni Rusia, Franta, respectiv Islanda in calificarile pentru EURO, la miniturneul ce va fi gazduit de Franta.